środa, 2 stycznia 2019

Sab Simplex vs Espumisan - porównanie leków na kolki u niemowląt. Sub simplex nie taki cudowny.

W poszukiwaniu leku na kolki niemowlęcej u swojego miesięcznego syna przeczytałem sporo wpisów, postów na forach dla mam i grupach na FB. W wielu postach w roli głównej występował Sab Simplex przedstawiany jako cudowny środek na kolki niemowlęce. Niestety okazało się, że ów środek nie jest zarejestrowanym lekiem w Polsce w związku z tym nie jest dostępny w polskich aptekach - postanowiłem więc poszukać zamiennika Sab Simplexu, który można nabyć bez problemu w polskich aptekach.

Znalazłem ich kilka: Espumisan, Bobotic, Infacol, Gastrosil. Okazuje się jednak (wnioskując po wpisach na forach), że z jakiś powodów zamienniki te są mniej skuteczne by nie powiedzieć nieskuteczne w porównaniu z "cudownym" Sab Simplexem.

Okazało się, że w każdym z tych leków substancją czynną jest - Symetykon. Jednak jej dobowa dawka możliwa do zażycia przez dziecko według ulotki jest diametralnie różna. Wyjaśnienie poniżej.

Przyjrzyjmy się się dawkowaniu i zawartości substancji czynnej w jednej dawce.

SAB SIMPLEX (1ml = 69,19mg Symetyconu)
Niemowlęta i dzieci karmione butelką:
Do każdej butelki dodaje się 15 kropli (0,6 ml) sab simplex.
Sab simplex miesza się bez problemów z innymi cieczami, np. z mlekiem.
Niemowlakom karmionym piersią sab simplex może być podawany również na małej łyżeczce przed każdym karmieniem.

Czyli do posiłku 15 kropli sab simplex (0.6ml) skoro w 1 ml jest 69.19 mg Symetyconu to daje nam 0.6x69.19=41.514 mg  Symetconu w jednej dawce do każdego posiłku.
Zakładając, że dziecko je co 3h daje nam to 8 posiłków. 8x41,514mg = 332,112 mg substancji czynnej na dobę.

ESPUMISAN 
Espumisanu: 1 ml–2 ml (25–50kropli), co odpowiada 40-80 mg symetykonu, na dobę 
mg; lek ESPUMISAN należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.

Ciekawostka! - Espumisan kupiony w niemieckiej aptece ma ten sam skład jednak zupełnie inne dawkowanie - 25 kropli czyli 1 ml czyli 40mg Symetykonu do każdego posiłku! Co daje nam dobowo 320 mg substancji czynnej !.

Kupując Espumisan w Polsce i stosując go ściśle wg załączonej ulotki nasze dziecko przyjmuje maksymalnie 80mg Symetykonu na dobę!
Jadąc z naszym dzieckiem za granice i podając mu espumisan kupiony tam zgodnie z zagraniczną ulotką nasze dziecko przyjmie 40 mg Symetyconu do każdego posiłku (320mg dziennie!!!) czyli tyle ile przyjęłoby Symetyconu przy zastosowaniu sab simplexu.

To nie sab simplex jest cudownym lekiem ale dawkowanie leków zawierających tą samą substancje czynną dostępnych w polskich aptekach jest dużo niższe . 
Najlepszym przykładem jest Espumisan dostępny w polskich i niemieckich aptekach i mający taką samą ilość substancji czynnej w 1ml i identyczny skład. Jednak jego dawkowanie jest w Polsce zdecydowanie mniejsze.

Podsumowując:
Sab Simplex - 332mg substancji czynnej na dobę.
Espumisan (według polskiej ulotki) - 80mg substancji czynnej  ma dobę. 
Espumisan (według niemieckiej ulotki) - 320mg substancji czynnej na dobę.

Dodam jeszcze, że espumisan jest o wiele tańszy niż sub simplex.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz