1. Kupuj z listą.
Chodź na zakupy z listą i nie dokonuj zakupów spoza listy.
2. Nie przepłacaj na jedzeniu.
Zrób swój „koszyk produktów” i sprawdź, w których sklepach, za które produkty zapłacisz najmniej. Oszczędność = 10%-30% budżetu na jedzenie.
3. Ogranicz słodycze i napoje gazowane.
Twój organizm Ci podziękuje.
4. Ogranicz jedzenie na mieście (i kawę).
Przeciwnicy oszczędzania śmieją się z tego, ale dla osób „przyciśniętych finansowo” jest to bardzo dobry sposób. Oszczędność = 100-600 zł/miesięcznie
5. Szykuj kanapki do pracy.
Możesz również zabrać coś do podgrzania z wczorajszego, domowego obiadu. Oszczędność = 150-300 zł/m-c.
6. Korzystaj z hipermarketów internetowych.
Oszczędzisz czas. Tesco e-zakupy.
7. Rób przetwory i własne produkty.
Np. piecz chleb. Na początku nie zaoszczędzisz, ale po zdobyciu wprawy będziesz samowystarczalny i będziesz się zdrowiej odżywiać.
8. Przeglądaj zapasy jedzenia.
Co najmniej raz w miesiącu przejrzyj szafki i wystawiaj na pierwszy plan produkty, którym kończy się termin przydatności. Oszczędność ok 50zł/miesięcznie
9. Zainwestuj w filtr wody.
Zamiast kupować wodę w butelkach warto zainwestować w filtr do wody lub butelki wielorazowe z wbudowanym filtrem węglowym.
10. Testuj tanie produkty spożywcze.
Nie wierz na słowo, że „markowe jest lepsze”. Często te same produkty oferowane są pod marką hipermarketów. Czytaj skład, sprawdzaj czy to ten sam producent, kupuj testowo i sam decyduj czy zadowoli Cię produkt za pół ceny bez logo firmy.
11. Rób hurtowe zakupy dla siebie i znajomych.
Na pewno nie stracisz. Znajomi nie zapłacą Ci mniej, a może za fatygę oddadzą Ci więcej lub po prostu będą wdzięczni. Kosztuje Cię to nieco więcej wysiłku, ale możesz zyskać kilka procent.
W biedronce chyba jestem najczęściej jeśli chodzi i zakupy spożywcze. Natomiast inne takie jak RTV, AGD czy odzież i biżuteria to wolę kupować w sieci. Bardzo fajnym rozwiązaniem są portale cashbackowe, które zwracają do 20%. Choćby na przykład taki net-pocket.
OdpowiedzUsuń