poniedziałek, 29 maja 2017

17 pomysłów jak oszczędzać na utrzymaniu mieszkania - rachunki, opłaty itp

Opłaty i wydatki domowe

1. Wynajmujesz mieszkanie? Przeprowadź się bliżej pracy.
Oszczędzisz czas, ograniczysz sobie wczesnego wstawania i dojazdów. Oczywiście nie zawsze się to kalkuluje, ale warto sprawdzić.

2. Przenieś dzieci do przedszkola/szkoły blisko miejsca pracy.
Nawet jeśli coś się wydarzy, to będziesz mieć blisko do dziecka. I w naturalny sposób wyreguluje to Twój zegar pracy, nie mówiąc o czasie na dojazdy.

3. Rozważ zmianę dostawcy prądu.
Ale zanim to zrobisz, szczegółowo porównaj taryfy i sposób rozliczenia.

4. Skorzystaj z taryfy dzień/noc.
Policz, czy to będzie się opłacać. Jeśli długo pracujecie i w ciągu dnia mieszkanie jest puste, to taryfa dzień/noc pozwoli mieć niższe koszty prądu w godzinach wieczornych i nocnych. Warto na wtedy ustawiać pralkę, zmywarkę itp.

5. Nie kredytuj dostawców.
Jeśli wkurza Cię to, że płacisz duże zaliczki za media (prąd, woda, ogrzewanie) i jednocześnie po pół roku / roku masz nadpłatę, to zawalcz o zmniejszenie wysokości zaliczek. Za każdym razem, gdy otrzymujesz fakturę zaliczkową.

6. Zminimalizuj liczbę urządzeń pracujących w trybie czuwania.
W moim przypadku praca tych urządzeń kosztowała mnie 243,60 zł/rok. Oszczędność: ok. 20 zł/m-c.

7. Odłączaj nieużywane urządzenia od zasilania.
Inaczej prąd zamieniany jest na ciepło.

8. Wymień oświetlenie na energooszczędne.
Na pewno warto wymienić żarówki na świetlówki. Wymiana na oświetlenie LED jest dyskusyjna, ale miesięczne koszty mogą istotnie spaść.

9. Zrezygnuj z niepotrzebnych abonamentów.
Dodatkowe kanały w TV kablowej, zbyt duży pakiet internetowy, subskrypcje, prenumeraty – to wszystko potrafi się „poskładać” do setek złotych miesięcznie.

10. Dbaj o lodówkę.
Mówi się, że lodówka odpowiada za 25% zużycia prądu w mieszkaniach. Warto więc zatroszczyć się o to by była ona prawidłowo ustawiona, miała dobrą wentylację i by nie zalegał pod nią kurz.

11. Nie uruchamiaj zmywarki, dopóki nie jest pełna.
Proste.

12. Stosuj domową higienę oszczędzania.
Truizmy: gaś światło tam, gdzie Cię nie ma, spuszczaj wodę w WC korzystając z mniejszego przycisku.

13. Jeśli jeszcze nie masz perlatorów – zainstaluj je.
Woda kosztuje więcej niż prąd. Jeśli korzystasz głównie z prysznica (a nie wanny), to zużycie wody może spaść o kilkanaście procent. Przy średnim koszcie wody ok. 160 zł – oszczędność = ok. 20-25 zł/m-c.

14. Naucz się rozsądnie korzystać z ogrzewania.
Oszczędność = kilkaset złotych/sezon grzewczy (w domach może być to nawet więcej).

15. Zmień operatora komórkowego.
Myśl nie tylko o zmianie operatora, ale także o przejściu z abonamentu na prepaid lub odwrotnie. Oszczędność = 30-100 zł/m-c/osobę (na przykładzie osób, którym pomagałem).

16. Wyłącz wszystkie zbędne usługi telekomunikacyjne.
Przeanalizuj rachunek telefoniczny. Może masz tam opłatę za „Granie na czekanie”, zastrzeżenie numeru lub inne wynalazki. Zrezygnuj z tych usług. Oszczędność = kilka-kilkanaście zł/m-c.

17. Zastąp żywą choinkę sztuczną.
Dla niektórych to profanacja, ale koszt sztucznej choinki zwróci Ci się po roku, a może on służyć wiele lat. Żywa choinka to bardzo trudny wydatek dla wielu rodzin w kosztownym okresie świątecznym. I koniecznie na choinkę oświetlenie LED a nie tradycyjne żaróweczki! Oszczędność = 150 zł/rok = 12,5 zł/m-c.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz