1. Planuj wyjazdy i wakacje z wyprzedzeniem.
Nieważne czy wydajesz na wakacje dużo czy mało. Wcześniejsze planowanie pozwala zaoszczędzić.Oszczędność 100 zł/m-c.
2. Wybieraj optymalny środek transportu w Polsce.
Niedawno o tym pisałem, że można po podróżować między niektórymi polskimi miastami nawet za kilka-kilkanaście złotych. Oszczędność kilkadziesiąt złotych/wyjazd.
3. Zostań honorowym krwiodawcą.
To projekt na kilka lat, ale pomożesz innym i będziesz mógł jeździć za darmo komunikacją miejską. Opłaca się szczególnie w Warszawie. Oszczędność 93-110 zł/m-c za bilet dla dorosłego.
4. Przygotuj mieszkanie do wyjazdu.
Powyłączaj wszystko co się da. Możesz nawet wyłączyć lodówkę – o ile wyjazd jest długi i wcześniej ją opróżnisz. Oszczędność np. 15-150 zł/wyjazd.
5. Podwoźcie się ze znajomymi do pracy.
Jeśli dobrze to rozegrasz, to każdy z Was utnie mniej więcej 1/3 miesięcznych kosztów paliwa. Dodatkowo także spadają koszty parkowania w miastach. Oszczędność co najmniej 100 zł/m-c.
6. Jeźdź autem ekonomicznie.
Wiem z autopsji, że ekonomiczna jazda pozwala mi zaoszczędzić nawet 30% paliwa. Oszczędność ponad 100 zł/m-c.
7. Jeźdź i parkuj zgodnie z przepisami.
Mandaty to rzecz, która zdarza się każdemu kierowcy. Jeden mandat rocznie na 500 zł, to inaczej 42 zł/m-c. Szkoda pieniędzy.
8. Zastąp samochód rowerem.
Zacznij jak się zrobi ciepło od jednego dnia w tygodniu. Jeśli dojdziesz do 2-3 dni w tygodniu, to poczujesz to w portfelu. Oszczędność spora w zależności od ilości dojazdów do pracy/szkoły.
9. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach auta.
Według specjalistów ciśnienie w oponach bezpośrednio przekłada się na zużycie paliwa i skala oszczędności może osiągnąć nawet 5%. Jeśli tankujesz za 400 zł/m-c, to z tego banalnego powodu w Twojej kieszeni może zostać 20 zł/m-c.
10. Myj auto na myjni ręcznej.
Ma to kilka plusów: taniej, trochę można się rozruszać i rzadziej jeździ się na myjnię. Czasowo wychodzi podobnie. Oszczędność kilkanaście zł/pojedyncze mycie.
11. Zamień samochód na bardziej ekonomiczny.
Niektóre auta są jak smoki – dużo palą i ich utrzymanie dużo kosztuje. Czasami trzeba podjąć męską decyzję i wymienić samochód na tańszy.
12. Zainwestuj czas w planowanie zakupu auta.
Oszczędne i niezawodne auto w połączeniu z dużą liczbą przejechanych kilometrów może pomóc zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych w trakcie swojego „życia”. Auto to cała masa kosztów ukrytych.
13. Jeśli nie masz auta, to dobrze zastanów się zanim je kupisz.
Uwierz mi, że jeśli masz do pracy mniej niż 15 km, to tańsze będzie jeżdżenie w tą i z powrotem taksówką niż własnym samochodem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz